Search
Somnologija

Kaj je somnologija?

Somnologija je znanstvena veda o spanju in njegovih motnjah. Je multidisciplinarno področje, ki vključuje vidike nevrologije, psihologije, fiziologije in drugih sorodnih disciplin. Somnologi preučujejo različne faze spanja, motnje spanja, kot so nespečnost, spalna apneja in narkolepsija, ter učinke spanja na splošno zdravje in dobro počutje. Sodelujejo lahko tudi pri diagnosticiranju in zdravljenju motenj spanja, vključno z uporabo zdravil, vedenjskih terapij in drugih ukrepov za izboljšanje kakovosti in trajanja spanja.

Kako se je razvijala somnologija?

Zgodovina somnologije sega v čas starih Grkov, ki so se zavedali pomena spanja za zdravje in dobro počutje. Vendar se je znanstveno preučevanje spanja začelo razvijati šele konec 19. in v začetku 20. stoletja.

Leta 1913 je francoski fiziolog Henri Pieron objavil prvo celovito znanstveno študijo spanja, ki je vključevala opise različnih faz spanja in značilnosti motenj spanja. V naslednjih letih so raziskovalci nadaljevali s preučevanjem spanja, vendar je šele razvoj elektroencefalografije (EEG) v petdesetih letih 20. stoletja omogočil natančno merjenje možganske aktivnosti med spanjem.

V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je William Dement, ugledni raziskovalec spanja, skoval izraz “somnologija” za opis znanstvenega preučevanja spanja in njegovih motenj. To je leta 1975 pripeljalo do ustanovitve Ameriške akademije za medicino spanja (AASM), ki je zdaj vodilna strokovna organizacija za strokovnjake za spanje.

Od takrat somnologija še naprej raste in se razvija, saj tehnološki napredek omogoča natančnejše meritve in diagnosticiranje motenj spanja. Danes somnologi še naprej raziskujejo zapleteno povezavo med spanjem in zdravjem ter si prizadevajo za razvoj novih načinov zdravljenja motenj spanja.

Somnologija je razmeroma novo in interdisciplinarno področje, zato se lahko za medicino spanja ali motnje spanja specializirajo zdravniki iz različnih medicinskih strok. V Združenih državah Amerike lahko na primer zdravniki, ki se specializirajo za medicino spanja, prihajajo z različnih področij, vključno z nevrologijo, pulmologijo, psihiatrijo in otolaringologijo. Po podatkih Ameriške akademije za medicino spanja je v Združenih državah Amerike približno 9.000 zdravnikov s certifikatom za medicino spanja.

V Sloveniji je najbolj poznan Center za motnje spanja (https://motnje-spanja.si/), kjer lahko pomoč poiščejo vsi tisti, ki imajo težave s spanjem.

Kaj počne somnolog?

Somnolog je zdravstveni delavec, specializiran za preučevanje in zdravljenje motenj spanja. Somnologi so lahko med drugim zdravniki medicine spanja, nevrologi, pulmologi, psihiatri in psihologi. V nadaljevanju so predstavljene nekatere ključne naloge, ki jih somnolog lahko opravlja:

  1. Ocenjuje in diagnosticira motnje spanja: Somnolog običajno opravi celovito oceno bolnikovih spalnih navad, anamneze in simptomov, da bi diagnosticiral motnjo spanja. Pri tem lahko od bolnika zahteva, da vodi dnevnik spanja, ali opravi študijo spanja, s katero spremlja možganske valove, vzorce dihanja in druge fiziološke funkcije med spanjem.
  2. Razvoj načrta zdravljenja: Po postavitvi diagnoze somnolog skupaj z bolnikom pripravi prilagojen načrt zdravljenja. Ta lahko vključuje spremembe življenjskega sloga, kot so izboljšanje higiene spanja, telesna vadba in spremembe prehrane. V nekaterih primerih se lahko predpišejo zdravila za izboljšanje kakovosti spanja ali lajšanje simptomov.
  3. Vodenje stalne oskrbe: Somnologi običajno zagotavljajo stalno oskrbo za spremljanje bolnikovega napredka in po potrebi prilagodijo načrt zdravljenja. To lahko vključuje redne kontrolne obiske ali dodatne študije spanja za oceno učinkovitosti zdravljenja.

 

Na splošno imajo somnologi ključno vlogo pri diagnosticiranju in zdravljenju motenj spanja ter pomagajo bolnikom izboljšati kakovost spanja in splošno zdravje.

Somnolog

Kako pogoste so motnje spanja?

Motnje spanja so razmeroma pogoste in prizadenejo na milijone ljudi po vsem svetu. Po podatkih Ameriškega združenja za spanje ima približno 50-70 milijonov odraslih v Združenih državah Amerike neko obliko motnje spanja.

Za Slovenijo poznamo podatek, da ima denimo kar 150.000 Slovencev težave z motnjami dihanja med spanjem (pogosto povezane s smrčanjem). Hkrati so raziskave pokazale, da kar 42 % odraslih prebivalcev naše države med delovnim tednom spi manj kot 7 ur na dan, kar je občutno premalo. Tudi med mladostniki je opažen podoben trend – kar 46 % slovenske mladine (11-letnikov) in 74% 13-letnikov med šolskim tednom spi premalo. Obe raziskavi sta bili opravljeni po letu 2018. Hkrati sta obe raziskavi pokazali, da se stanje skozi čas slabša.

Katere motnje spanja poznamo?

Motenj spanja je ogromno, zato si bomo ogledali samo nekatere. Med najpogostejše motnje spanja tako spadajo:

  • nespečnost oziroma insomnija: težave s spanjem ali ohranjanjem spanca,
  • spalna apneja: stanje, pri katerem se dihanje med spanjem večkrat prekine,
  • sindrom nemirnih nog: stanje, za katerega so značilni neprijetni občutki v nogah, ki se sprostijo z gibanjem,
  • narkolepsija: motnja, ki povzroča prekomerno dnevno zaspanost in nenadne napade spanja.

Druge manj pogoste motnje spanja vključujejo različne parasomnije (hoja v spanju, nočne more), motnje cirkadianega ritma (jet lag, motnje izmenskega dela) in motnje gibanja, povezane s spanjem (periodična motnja gibanja okončin, bruksizem).

Motnje spanja lahko pomembno vplivajo na kakovost življenja, saj povzročajo dnevno zaspanost, utrujenost, razdražljivost in težave s koncentracijo. V nekaterih primerih lahko motnje spanja povečajo tudi tveganje za druge zdravstvene težave, kot so bolezni srca, možganska kap in depresija. Če sumite, da imate morda motnje spanja, se je pomembno pogovoriti z zdravnikom, da boste dobili natančno diagnozo in ustrezno zdravljenje.

Kdaj obiskati somnologa?

Somnologa boste morda želeli obiskati, če imate stalne težave s spanjem ali simptome motenj spanja, ki vplivajo na vaše vsakdanje življenje. Nekateri znaki, ki kažejo na to, da bi vam posvet s somnologom koristil, so:

  • težave pri spanju ali ohranjanju spanca,
  • smrčanje, sopenje ali dušenje med spanjem,
  • dnevna zaspanost, utrujenost ali pomanjkanje energije,
  • nemirne noge ali premikanje nog, ki moti spanec,
  • težave s koncentracijo, težave s spominom ali spremembe razpoloženja,
  • nenavadno ali nenormalno vedenje med spanjem (na primer hoja v spanju ali nočne more),
  • kronični ali pogosti glavoboli,
  • visok krvni tlak ali druge težave s srcem in ožiljem …

 

Če sumite, da imate motnje spanja, se posvetujte z zdravstvenim delavcem, ki vas lahko napoti k somnologu ali specialistu za spanje za nadaljnjo oceno in zdravljenje. Motnje spanja lahko pomembno vplivajo na vaše zdravje in kakovost življenja, zato je pomembno, da poiščete pomoč, če imate simptome, ki ovirajo vaše vsakodnevne dejavnosti.

Vas o spanju zanima več?

V Spalnem centru Maremico se že vrsto let ukvarjamo s spanjem in razvijamo izdelke, ki pripomorejo k zdravemu spanju. Poleg vodnih postelj Lectus, ležišč Leticia in estetsko dovršene BoxSpring postelje, razvijamo tudi vzglavnike (npr. anatomski vzglavnik Leticia) in ostale izdelke.

Med drugim smo razvili tako imenovano Sleep Camero, ki nam omogoča snemanje spanja ponoči, brez motečih dejavnikov, v udobju svojega doma in domače postelje. Posnetek je na voljo samo vam in vam lahko razkrije marsikatero dejstvo o vašem spanju. Če boste pozorni, lahko na posnetku vidite celo REM spanje.

Spletna stran za delovanje potrebuje piškotke. Nastavitve lahko spreminjate tukaj.